Zakończenie wydarzenia: ok. godz. 20:30
tramwaj nr. 11, autobus nr. 65A, autobus 66A i 15A
W programie nie zabraknie najbardziej znanych utworów Stanisława Hadyny, takich jak „Karolinka”, „Szła dzieweczka” oraz „Hej, te nasze góry”. Widzowie będą mieli okazję podziwiać także opracowania muzyczne i choreograficzne takich tańców jak „Trojak”, „Kujawiak-Oberek” oraz „Polonez-Mazur”. Profesjonalna interpretacja pieśni, tańców ludowych i narodowych w wykonaniu artystów zespołu od lat stanowi wizytówkę Polski na scenach całego świata, czyniąc z grupy Ambasadora Polskiej Kultury Narodowej. 🇵🇱 🎼
https://reservation.ticketleo.com/event/30698/konzert-und-dies-ist-polen-gesangs–und-tanzensemble-slask
Dojazd np. z Reumannplatz ok 15 min. :
tramwaj nr. 11, autobus nr. 65A, autobus 66A i 15A
Foto: I.Dorożański i W. Korpusik
Krótka historia Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny:
Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie dawanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.
Ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa to potencjał, gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie. Przyniósł on Zespołowi uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.
Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk, pokazujących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa, będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna – Platynowej Płyty.
Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. W szerokim zakresie i wielopłaszczyznowo aktywnie funkcjonuje w procesach dynamicznych przemian i rozwoju współczesnej kultury, wspierając jej gospodarkę kreatywną. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, Zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej, dając dowody doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego. W ramach programowej działalności edukacyjnej doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwie artystycznym regionu. Poprzez działania edukacyjne i stwarzanie warunków do żywego kontaktu z regionalnym dorobkiem kulturowym, zajmuje się jego promocją. Działalność edukacyjna Zespołu wciąż rozwija się. W ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej, działającego od 2005 roku – obecnie Działu Edukacji, zrealizowano wiele wartościowych projektów edukacyjnych o zasięgu międzynarodowym. Liczne konferencje, spotkania integracyjne, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno-taneczne dla szkół, wycieczki, Letnia Szkoła Artystyczna (nauka tańców narodowych i ludowych, tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne), Śląskie bez Granic – Międzynarodowe Dni Folklorystyczne, Regionalny Przegląd Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”, Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny – to tylko niektóre aktywności Działu Edukacji.
Rozwinęła się również działalność wydawnicza. Systematycznie pod egidą „Śląska” pojawiają się wydawnictwa książkowe, dokumentujące działalność Zespołu oraz książki sławiące bogactwo kultury narodowej i jej ludowe korzenie.
17 maja 2017 roku nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Zarządem Województwa Śląskiego o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
więcej info na –> https://www.zespolslask.pl