PREAMBUŁA:
Federacja Polaków w Austrii jest organizacją apolityczną, która w swojej działalności wyraźnie dystansuje się od wszelkich przejawów radykalizmu. Odrzucamy komunizm i nazizm w każdej formie, szczególnie ze względu na doświadczenia i cierpienia narodu polskiego a także ze względu na cierpienia jakie ze strony tych systemów doznało pokolenie naszych dziadów podczas II wojny światowej.
Sprzeciwiamy się wszelkim formom ucisku i dyskryminacji, zarówno bezpośredniej jak i pośredniej, zwłaszcza dysktryminacji ze względu na pochodzenie, rasę, płeć i religię. Wierzymy, że tolerancja wobec poglądów, i wyznania. Wiedza i krzewienie kultury są warunkim rozwojowi ludzkości a wolność słowa i wyboru łączą ludzi na całym świecie i są niezbędne ku zapewnieniu pokóju między narodami.
W 2010 roku w maju (Linz) i w czerwcu (Wiedeń) odbyły się spotkania przedstawicieli ponad 20-tu organizacji polonijnych, aby rzetelnie przedyskutować istniejący i niesatysfakcjonujących stan rzeczy w Polonii austriackiej. W wyniku obrad zawiązało się środowisko, które zdecydowało aby liczna Polonia w Austrii miała godnego siebie przedstawiciela, który będzie działał w oparciu o głosy aktywnych organizacji i środowisk polonijnych. Wybrano również osoby funkcyjne i tak przewodniczącym został p. Andrzej Kempa (Prezes Stow. SIPPA – Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria) a protokolantką p. Krystyna Mikołajczyk (powszechnie znana działaczka niezależna).
Za główne cele przyjęto:
- – utrzymywanie świadomości narodowej, oraz pielęgnowanie i rozwój kultury ojczystej,
- – zespolenie wysiłków w umacnianiu więzi Polaków zamieszkałych na terenie całej Austrii,
- – systematyczne promowanie spraw polskich, obrona dobrego imienia Polski i Polaków oraz szerzenie polskiej kultury, tradycji i tożsamości narodowej.
W celu budowania dialogu i porozumienia wśród organizacji polonijnych zorganizowano w Wiedniu:
- I ZJAZD POLONII W AUSTRII – w dniu 28 maja 2011 r.,
- II ZJAZD POLONII W AUSTRII – dn. 24 lutego 2013 r.,
- III ZJAZD POLONII W AUSTRII – dn. 17 maja 2014 r.,
- oraz 13 protokółowanych spotkań roboczych, a w latach 2015-2016 podjęliśmy współpracę w ramach Sejmiku Polonijnego w Austrii.
W 2017 roku w listopadzie podjęliśmy decyzję o rejestracji naszego środowiska pod nazwą „FEDERACJA POLAKÓW W AUSTRII” w sktócie FPA.
CELE Federacji:
- Federacja jest otwartym i demokratycznym związkiem organizacji, środowisk i niezależnych działaczy polonijnych działających na terenie Austrii z zachowaniem ich pełnej autonomii i niezależności,
- Federacja ma działać jako reprezentant Polonii w charakterze koordynacyjnym, informacyjnym, integracyjnym i edukacyjnym,
- Federacja jest przedstawicielem zrzeszonych w niej środowisk polonijnych, wobec władz oraz instytucji publicznych, kościelnych i prywatnych w Austrii, Polsce, Unii Europejskiej jak i organizacji międzynarodowych.
Federacja realizuje swoje cele między innymi poprzez:
- promowanie spraw polskich w Austrii oraz w strukturach europejskich i międzynarodowych
- wspieranie inicjatyw promujących polską kulturę, język i tradycje
- współpracę z organizacjami polonijnymi, które nie wchodzą w skład Federacji, z władzami, instytucjami i organizacjami polskimi i austriackimi, z którymi łączą Federacje wspólne cele statutowe
- reprezentację i wspieranie interesów Polonii wobec władz europejskich, polskich i austriackich
- dbanie o dobre imię Polski i Polaków oraz rozwijanie poczucia więzi narodowej Polaków i ich mobilizacja do działalności na rzecz wspólnego dobra.
Członkowie Federacji Polaków w Austrii (stan na 2023 rok) to 26 organizacji posiadających numer ZVR, czyli będących zarejestrowanymi w zentralnym rejestrze stowarzyszeń w Austrii i organizacje bez formalnej rejestracji ale działających zgodnie z prawem austriackim o stowarzyszeniach z 2002 roku jako grupy robocze oraz 14 działaczy niezależnych, którzy jako liderzy swoich środowisk działają indywidualnie w wybranym przez siebie obszarze jednocześnie współdziałając w ramach celów i metod działania FPA.
Federacja Polaków w Austrii i jej członkowie współpracują z wieloma instytucjami i organizacjami m.in. Ambasadą RP w Wieniu, Konsulatem Generalnym RP w Austrii, Instytutem Polskim w Wiedniu, Stacją PAN w Wiedniu, Bezirksamtami w 3., 10., 11., 13. i 15. dzielnicy Wiednia, Fundacją Wolność i Demokracja, Fundacją im. Schumana, Światowym Stowarzyszeniem Mediów Polonijnych, Światowym Stowarzyszeniem Republika Polonia, The World Polonia Sport Federation, Instytutem Pamięci Narodowej, Fundacją im. J. Kurtyki, Instytutem im. gen. Władysława Andersa, Instytutem Myśli Schumana, Związkiem Polaków STRZECHA, Związkiem Podhalem w Austrii, Plattform Christdemokratie, polskimi parafiami w Austrii oraz wieloma innymi organizacjami polonijnymi na całym świecie. Nasi przedstawiciele są aktywnymi członkami komisji wyborczych, organizujemy m.in. akcje promującą wybory w Polsce, promujemy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, o Wiktorii Wiedeńskiej, Rzezi Wołyńskiej oraz m.in. o Królu Janie III Sobieskim, Marszałku J. Piłsudskim, Gen. W. Pileckim, Gen. R. Kuklińskim, Arturze Grottgerze, I.Paderewskim i wielu innych wybitnych Polakach. Uczestniczymy w wydarzeniach upamiętniających m.in. Dni Pamięci w Guzen-Mauthausen, 3 Maja, 11 Listopada i innych ważnych wydarzeniach historycznych. Dbamy o dobre imię Polski i tworzymy aktualny przekaz dot. wydarzeń w Polsce i Polaków zamieszkałych na terenie Austrii.
