Wystawa „W kierunku światła”, Kurator: Mirosław Lewandowski,
Foto: Andrzej Kempa

Wystawa „Směrem ke světlu / W stronę światła” w przestrzeni wystawienniczej Galerie Mánes w Pradze to prezentacja twórczości wybranych polskich artystów: Alicji Domańskiej, Maggie PIU, Jacka Zwoniarskiego oraz Jaremiego Picza.

Inicjatorem i kuratorem wystawy jest Mirosław Lewandowski, polski kolekcjoner i mecenas kultury, który mieszka w Pradze od ponad 30 lat. Ma na swoim koncie wiele wystaw promujących prezentację polskiej sceny artystycznej u nas i czeskich artystów w Polsce. Jego motto tej wystawy brzmi: „Jesteśmy sąsiadami i tak niewiele o sobie wiemy…”

Wystawa ma na celu podniesienie świadomości czeskiej opinii publicznej na temat polskiej kultury. Polska sztuka zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swoją jakość, ale także ze względu na swoją odmienność i oryginalność postaw twórczych. Artyści biorący udział w wystawie prezentują różnorodne punkty widzenia na sztukę i jej filozofię, rozmaite idee i style, różne środki wyrazu i techniki, odmienne temperamenty artystyczne i charakterologiczne. Jednym z celów wystawy, oprócz przedstawienia owej różnorodności, jest wywołanie między nimi interakcji, zestawienie inności w poszukiwaniu wspólnej idei, stąd tytuł wystawy „W stronę światła”.

Warto nadmienić, że w tym samym czasie w Galerii Mánes podziwiać można fotografie Radka Von Hirschberga. Ten ceniony także w Czechach polski fotograf został bowiem zaproszony jako gość specjalny Galerii. I choć jego prace nie są częścią wystawy, pięknie ją dopełniają, co zauważył także Jan Saudek.

W Polsce, podobnie jak w Czechach, sztuka jest trwałą częścią historii i tradycji naszych krajów, a w obecnych, bardzo niestabilnych czasach, jej wartość i misja jest może jeszcze bardziej aktualna, bo sztuka zawsze stała po stronie wolności i niepodległości. Dlatego konieczne jest odkrywanie i promowanie kolejnych pokoleń twórców, ponieważ są oni przyszłością kulturowości naszych krajów.

Galeria Mánes, w której prezentowana jest wystawa to renomowana przestrzeń wystawiennicza w sercu Pragi, której misją jest wspieranie wszelkich form sztuk wizualnych. Jest siedzibą Związku Artystów Plastyków i działa od 1930 roku, bywa nazywaną matką czeskich galerii sztuki współczesnej.

Wystawa odbywa się pod patronatem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze.

Wernisaż odbył się w Galerie Mánes (Masarykovo nábřeží 250, Praha 1) 12 grudnia, a wystawę można oglądać do 7 stycznia 2024 r.

„Směrem ke světlu” Polska wystawa w stolicy Czech – Fotoreportaż

#orlenbenzina #hug4poland #lewandowskiart #poloniaart #polonia #horowitz #umelka #fotokompozycje #monitorpolonijny #poloniask #federacjapolakow